Існує досить велика кількість видів палива. Усі вони мають свої особливості. Щоб краще розбиратися в пальному, зробимо невеликий екскурс найпопулярнішими видами, а також розглянемо такі питання, як відрізнити дизель від бензину, солярку від дизеля і т.д.
Бензин та його марки
Бензин вважається одним із найпопулярніших видів палива. Він доступний практично на кожній заправці. За ціною він дорожчий за дизель, солярку і газ.
Маркування бензину здійснюється з октанового числа. Літера “А” вказує на те, що паливо призначене для автомобілів. Октанове число свідчить про здатність до самодетонації. Чим вона вища, тим краще робоча суміш згоряє і більше енергії віддає. Марки різняться між собою на вигляд. Практично безбарвні рідини зазвичай найякісніші, наявність вираженого жовтого кольору вказує на те, що в бензині багато домішок.
Думати, що вибір бензину з вищим октановим числом на благо, не зовсім коректно. Рекомендується дослухатися рекомендацій виробника конкретного транспортного засобу.
Основні марки бензину:
- АІ-80. Паливо має низьку густину, різкий запах. За складом воно схоже на АІ-92, але має більше домішок. Поступається іншим типам за якістю детонації. Найчастіше бензин цієї марки використовують для заправки вантажівок та спецтранспорту.
- АІ-92. Має прозору структуру, досить високу густину. Паливо вважається низькооктановим. За моторним методом октанове число палива становить 83. Бензин підходить для спецтранспорту, фур, бензопил та іншого обладнання, легких автомобілів. Як відрізнити 92 бензин від 80? Візуальна різниця може бути ледь помітною. Вважається, що бензин АІ-80 жовтуватий, а у АІ-92 є легкий зелений відтінок. Також можна скористатися аерометром. Щільність у АІ-92 вища.
- АІ-95. Це чи не найпопулярніша марка бензину для більшості легкових автомобілів. Паливо добре згоряє, позитивно позначається на роботі двигуна. АІ-95 має характерний запах, прозору структуру, не містить домішок. Як відрізнити 95 бензин від 92 – між паливом цих марок є різниця у кольорі. Також можна капнути бензином на скло та підпалити. У АІ-92 залишаться незначні білі розлучення.
- АІ-98. Марка розроблена для використання на сучасних двигунах, у тому числі оснащених турбонаддувною системою. Переходити на цю марку бензину, якщо вона не рекомендована виробником, не варто. Для більшості нових автомобілів достатньо АІ-95.
Дизельне паливо
Дизель коштує дешевше за бензин, використовується не тільки на автомобілях, але багатьох видах іншої техніки, обладнання. Існують різні сорти та категорії палива. Найпоширенішою вважається класифікація за сезонами:
- арктичне;
- Зимове;
- Міжсезонне;
- Літнє.
Вони відрізняються між собою присадками, які зберігають властивості палива у різних температурних режимах. Арктичне дизпаливо не густіє за температури до мінус 50 градусів. Зимовий дизель витримує охолодження до мінус 30. Міжсезонне паливо дозволяється використовувати до того часу, поки на вулиці температура не опустилася нижче мінус 15 градусів. Літній дизель втрачає властивості при зниженні температури до нуля.
Визначити тип дизельного палива у побутових умовах досить складно. У лабораторіях для цього розраховують температуру фільтрації. Паливо пропускають через спеціальний фільтр поступово зменшуючи температуру. Це дозволяє визначити нижній температурний показник, при якому рідина не втрачає робочих властивостей.
Деякі водії ставлять знак рівності між дизпаливо та соляркою. Солярка виробляється шляхом перегонки нафти, має жовтуватий колір. Дизпаливо є продуктом гасової, газойльової фракції нафти. Речовини відрізняються між собою за в’язкістю, складом, температурою кипіння. В’язкість дизпалива становить близько 4,5 мм/с. У солярки вона вдвічі вища. Сьогодні популярність дизельного палива істотно вища. Солярка використовується переважно на старій техніці, оснащеній силовими агрегатами з низькими обертами.
Як відрізнити дизельне паливо та солярку?
Розібратися, як відрізнити бензин від солярки, дизпалива не важко. Достатньо занурити палець у потрібне паливо. За рахунок високої щільності дизель здається жирнішим. Змочений бензином палець сохне суттєво швидкі. Альтернативний спосіб – змочити кожним паливом шматок ганчірки та підпалити. Швидкість займання бензину вища.
Бензин має більш виражений запах, але перевіряти тип пального в такий спосіб не рекомендується. Пари палива токсичні.
Тепер ви знаєте, які види палива існують як відрізнити бензин від дизеля, в чому різниця між різними марками бензину.