Правила пересування Данією
Платні дороги | Для автомобілів масою не більше 12 тонн дороги безкоштовні. Оплаті підлягає проїзд через мости – Øresundsbron та Storebæltsforbindelsen. |
Оплата можлива банківськими картками, банкнотами через електронну систему BroBizz. | |
Швидкісний режим | У місті – до 50 км/год, за містом та іншими населеними пунктами – до 80 км/год, на швидкісній трасі – до 110 км/год, на магістралі – до 130 км/год |
Ближнє світло | 24/7. Штраф – 134 євро. |
Обов’язкове обладнання | Знак аварійної зупинки |
Зимові шини | Дозволені, але не обов’язкові. Взимку мінімальна глибина протектора – 3 мм. Час використання шипованої гуми – 01.10-15.04. Ланцюги дозволені на засніжених або заледенілих дорогах. Штраф – 134 євро. |
Ремені безпеки | Обов’язкові всім пасажирів. Штраф – 201 євро. |
Паркування | У робочі дні платні у всіх містах. Середній тариф – 1,5 євро. Тарифи залежить від зони, часу. Оплата готівкою, картками, за SMS. |
Розмови по телефону | Дозволено при застосуванні системи hands-free. Штраф – 201 євро. |
Рівень алкоголю в крові | До 0,5 ‰. Розмір штрафу розраховується як відсотка від місячної зарплати. За багаторазове порушення транспортний засіб конфіскується, а водієві загрожує тюремний термін. |
Екстренні номери | Єдиний екстрений номер – 112, поліція, служба порятунку – 114, поліція Гренландії – 701448.
|
Данія має в своєму розпорядженні мережу автошляхів завдовжки 74,5 тис. км. Покриття всіх жорстке. Автомагістралі країни займають 1205 км.
Платні дороги
Орієнтовні тарифи за проїзд мостами у 2023 році:
Назва мосту | Тарифи, євро |
Storebæltsforbindelsen | 19 (довжина авто до 3 м), 36 (3-6 м) |
Øresundsbron | 57 (для авто до 6 метрів), 114 (понад) |
У Данії проїзд дорогами для більшості автомобілів безкоштовний. Винятком є транспортні засоби масою від 12 т, а також 2 мости.
Storebæltsforbindelsen – висячий міст. Він розташовується над протокою з аналогічною назвою, з’єднує 2 острови – Зеландія та Фюн. Довжина мосту становить 18000 м. Він представлений 4 смугами.
У разі відсутності сплати накладається штраф 81 євро або 66 крон. Станції оплати містить 10 смуг у східному напрямку та 12 – у західному. Смуги мають колірну позначку:
- Жовті. Призначено ручну оплату за допомогою готівкових, банківських карток. Також користуватися такими шпальтами можуть власники електронних пристроїв для автоматичної оплати BroBizz. Готівкою оплата приймається у банкнотах, розрахуватися дозволяється у норвезьких, шведських та датських кронах, євро. Здачу завжди видають у данських кронах.
- Сині. Знаходяться у центральній частині, розраховані на самообслуговування. Оплата можлива лише банківськими картками.
- Зелені. Проїхати можна лише за наявності BroBizz. Шлагбаум відкривається автоматично. Більше інформації про систему представлено на офіційному сайті сервісу brobizz.com.
Міста Øresundsbron з’єднує Мальме (Швеція) та Копенгаген. Знаходиться він на протоці Ересунн. Довжина мосту становить майже 8 км. Рух самим мостом здійснюється по 4 смугах.
Пункти оплати мають таке саме позначення, як і на мосту Storebæltsforbindelsen. Здача видається у шведських, датських кронах.
Якщо транспортний засіб має масу понад 12 тонн, необхідно купувати євровін’єтку. Найзручніше замовляти її через сервіс eurovignettes.eu. Купити віньєтку можна на день, тиждень, місяць або рік. Користуватися нею дозволяється в Нідерландах, Люксембурзі, Швеції та, звичайно ж, у Данії.
Швидкісний режим
На датських дорогах встановлено такі швидкісні ліміти:
- у місті – 50 км/год
- за містом та іншими населеними пунктами – 80 км/год
- на швидкісній трасі – 110 км/год
- на магістралі – 130 км/год
По магістралі не можна їхати повільніше за 50 км/год.
Ближнє світло
Для забезпечення безпеки на дорогах протягом дня необхідно тримати фари ближнього світла включеними. Недотримання цього правила тягне за собою штраф сумою 134 євро, або 1000 крон.
Обов’язкове обладнання у транспортному засобі
При переміщеннішення по датських дорогах, бажано, мати в машині вогнегасник і аптечку. Також рекомендованим є жилет зі світловідбиваючими властивостями. Його потрібно використовувати при виході з авто в екстреній ситуації, вимушеній зупинці у непризначеному для цього місцях.
Обов’язковим атрибутом будь-якого автомобіля є знак аварійної зупинки. За його відсутність можливий штраф.
Зимові шини, застосування ланцюгів на шинах
Для їзди дорогами Данії зимові шини не вважаються обов’язковими, але при зниженні температури їх установка рекомендована. Протектор шин повинен мати глибину від 3 мм взимку та 1,6 мм влітку. Вимога є актуальною для всіх шин. За порушення правил, пов’язаних з використанням шин, передбачено штраф у розмірі 134 євро, або 1000 крон.
Користуватися покришками із шипами дозволено 01.10-15.04 за умови, що вони передбачені на всіх колесах. Обмежень за швидкістю не передбачається. Якщо на проїжджій частині утворився суцільний шар снігу чи льоду, можна встановити на колеса ланцюги протиковзання.
Застосування ременів безпеки
Для подорожі з дітьми до 3 років необхідно використовувати дитячі фіксуючі системи, що підходять для їхньої ваги. На передніх сидіннях можна перевозити дітей до 3 років, якщо утримуюча система встановлена проти ходу транспортного засобу, а подушка безпеки деактивована. Штрафні санкції – 268 євро чи 2000 крон.
Ремені безпеки обов’язкові всім пасажирів – передніх і задніх. Штраф – 201 євро чи 1500 крон.
Паркування
Паркомісця у містах завжди у дефіциті. Багато вулиць припускають рух в одному напрямку. Особливо це стосується історичних районів. Залишати автомобіль дозволяється на підземних та надземних паркінгах. Якщо водій не оплатив паркування, або порушив правила стоянки, його транспортний засіб з великою ймовірністю буде відправлено на штрафну стоянку. Щоб забрати автомобіль, потрібно сплатити штраф у розмірі від 67 до 135 євро, а також сплатити послуги евакуатора.
Багато парковок передбачають нічні та денні тарифи. У свята та вихідні стоянка в більшості випадків безкоштовна. Паркомати приймають банківські картки, монети. Також можна сплатити за стоянку по SMS. Талон паркування розташовується на панелі під лобовим склом. Під час оплати онлайн система фіксує транспортний засіб за номером.
Якщо паркування передбачає тимчасові обмеження, то на лобовому склі необхідно розмістити так званий паркувальний диск, відзначивши час приїзду. Він надається компаніями, які здають транспорт в оренду, продаються в супермаркетах, банківських установах, на АЗС. Зазвичай на таких парковках не можна залишати автомобіль довше, ніж на 3 години.
Якщо біля паркування розміщено знак «10-18 2timer», то на ньому дозволено безкоштовну стоянку протягом 2 годин у часовий проміжок 10:00-18:00. Тут також потрібен паркувальний диск.
Найдорожчі паркомісця – у Копенгагені. У столиці є 4 зони. Їх об’єднує можливо безкоштовної стоянки у свята, по неділях. У суботу час безкоштовного паркування розпочинається з 17:00.
Орієнтовні тарифи у різних зонах:
- Червона. 08:00-18:00 – 4,8 євро, 18:00-23:00 – 1,9 євро, решта часу – 0,67 євро.
- Зелена. 08:00-18:00 – 2,7 євро, 18:00-23:00 – 1,9 євро, решта часу – 0,67 євро.
- Синя. 08:00-23:00 – від 1,6 до 1,9 євро, решта доби – 0,67 євро.
- Жовта. 08:00-23:00 – 1,2 євро, решта доби – 0,27 євро.
Розмови за кермом по телефону
Під час керування транспортним засобом не можна використовувати телефон, якщо він не має спеціального пристрою, який дозволяє говорити без рук.
Порушення правила карається штрафом у розмірі 201 євро або 1500 крон.
Припустимий рівень алкоголю за кермом
У крові не повинно бути більше 0,5 ‰ алкоголю. Якщо рівень знаходиться в межах 0,5-2 ‰, то розмір штрафу дорівнює місячній зарплаті, помноженій на кількість проміле. Наприклад, якщо дохід водія становить 2,5 тис. євро, а в крові виявлено 1 ‰ алкоголю, необхідно сплатити штраф на суму 2,5*1 = 2,5 тис. євро. Якщо алкоголь у крові більше 2,0 ‰, то водій позбавляється ліцензії на керування на 6-12 місяців.
3а 3 порушення протягом 36 місяців передбачають вилучення транспортного засобу та обмеження волі на строк до 10 років.
Дії при ДТП
Якщо потрібна екстрена допомога, необхідно звернутися за номером 112, в інших ситуаціях – 114. Залишати місце ДТП заборонено. Автомобіль потрібно поставити на аварійну сигналізацію. Знак аварійної зупинки розміщується за 15 метрів від транспортного засобу в межах населених пунктів, за 30 – за їх межами.
За наявності технічної можливості рекомендується зафіксувати положення та пошкодження транспортних засобів на фото/відео. Також потрібно виписати номери транспортних засобів, водіїв та офіцерів поліції.
Якщо автомобіль взято в оренду, потрібно повідомити про ДТП орендодавцю. При отриманні копії протоколу від поліцейського потрібно перевірити правильність поданих у ньому даних. За відшкодуванням слід звертатися до страхової компанії. Контакти можна знайти на полісі.
Інші ПДР
Оплата штрафів можлива офіцеру поліції на місці скоєння правопорушення. У разі відмови від сплати справа передається до суду. До моменту винесення рішення транспортний засіб може на законних підставах утримуватись поліцією.
Штрафи за кілька правопорушень одночасно підсумовуються. У разі перевищення швидкісного ліміту на ділянці з дорожніми роботами доведеться сплатити штраф у подвійному еквіваленті.
У Данії багато велосипедистів. Вони, як і громадський транспорт, мають перевагу на дорозі.
Цікавий факт
Одним із найбільш затребуваних маршрутів для автомобільної подорожі вважається «Дорога маргариток». Її довжина становить 3500 кілометрів. На ній розташовані найкращі пейзажі в Данії. Щоб туристи точно прямували, уздовж дороги розташовуються спеціальні таблички. Вони містять зображення маргариток, забарвлені у коричневий колір.