OilPrice

Правила передвижения по Боснии и Герцоговине

Платні дороги

Є. Оплата приймається готівкою, карткою через електронний пристрій ACC TAG.

При використанні ACC TAG передбачена знижка 20%.

Швидкісний режим

Міста, села – до 50 км/год, за межами населеного пункту – до 80 км/год, автомобільні дороги – до 100 км/год, магістралі – до 130 км/год.

Ближнє світло

24/7. Штраф – 15 євро.

Обов’язкове обладнання

Набір запасних лампочок, аптечка, запасне колесо, трос для буксирування, знак аварійної зупинки, жилет, що відображає світло.

Зимові шини

Обов’язкові з 15.11 по 15.04. Мінімальна глибина протектора – 4 мм. Ланцюги дозволені при глибині снігу від 5 см.

Ремені безпеки

Обов’язкові для всіх пасажирів, що перевозяться. Штраф – 51-153 євро.

Паркування

Платні у містах. Оплата готівкою за допомогою SMS. Середня вартість – 1,2 євро.

Розмови по телефону

Без гарнітури заборонено. Штраф – 51-153 євро.

Рівень алкоголю в крові

0,00 ‰ для водіїв до 21 року та зі стажем менше 3 років. 0,3 ‰ для всіх інших. Розмір штрафу – від 26 до 2556 євро.

Екстренні номери

Поліція – 122, швидка допомога – 124, допомога на дорозі – 1282, єдиний екстрений номер – 112.

 

Платні дороги

Приблизні тарифи за проїзд платними ділянками траси у 2023 році.

Маршрут

Протяжність, км

Тариф, євро

Sarajevo

Zenica

64

3,1

Sarajevo

Tarčin

25

1,3

Međugorje

Ljubuški

10

0,6

Banja Luka

Gradiška

34

1,3

Banja Luka

Doboj

72

1,5

Для ручної оплати потрібно під’їхати до воріт із зображенням оператора, натиснути кнопку та взяти картку. На виїзді вона надається оператору, після чого необхідно сплатити тариф для ділянки. У разі відсутності картки нараховується штраф у дворазовому розмірі. Як база нарахування штрафних санкцій використовується тариф за найдовшу ділянку траси.

При використанні системи ACC TAG транспондер розташовується на вітровому склі. Необхідно під’їхати до відповідної брами, шлагбаум відкриється автоматично. Дорожній збір вираховується із внесеного депозиту. Електронний пристрій зчитування коштує близько 12 євро.

Швидкісний режим

На дорогах Боснії та Герцеговини діють такі обмеження швидкості:

  • міста, села – до 50 км/год;

  • за межами населеного пункту – до 80 км/год;

  • автомобільні дороги – до 100 км/год;

  • магістралі – до 130 км/год.

Неможна виїжджати на магістралі, якщо транспортний засіб не здатний рухатися зі швидкістю 40 км/год і більше.

Розмір штрафу варіюється в залежності від ступеня перевищення швидкості. За 10-20-кілометрове перевищення доведеться заплатити 20 євро, 20-30-кілометрове – від 51 до 153 євро. Якщо швидкість руху вища за норму на 30 і більше км/год, то розмір штрафу – 205-511 євро. Штрафні санкції зростають багаторазово, якщо недотримання швидкісного режиму призвело до аварії.

Ближнє світло

У Боснії та Герцеговині водії повинні переміщатися дорогами загального користування з ближнім світлом 24/7. Штраф за вимкнені фари – 15 євро. Протитуманки дозволяється включати при поганій видимості, у тому числі в туман.

Обов’язковий комплект обладнання у транспортному засобі

Кожен автомобіль має бути укомплектований:

  • набором запасних лампочок;

  • аптечкою;

  • запасним колесом;

  • тросом для буксирування;

  • знаком аварійної зупинки – для транспорту з причепом потрібні 2 знаки;

  • жилетом зі світловідбиваючими властивостями – повинен зберігатися в салоні, використовується у разі ДТП, зупинки в необладнаному місці.

Зимові шини, застосування ланцюгів на шинах

Зимові шини повинні використовуватися на автомобілі в період з 15.11 до 15.04. Глибина протектора – від 4 мм. У разі відсутності зимового обладнання поліція може заборонити переміщення дільницею траси. Покришки із шипами заборонені.

Ланцюги протиковзання дозволені при глибині снігу від 5 см, або за наявності відповідного знака на дорозі. Ланцюги рекомендовано мати у багажнику з 01.11 до 15.04.

Застосування ременів безпеки

Ремені обов’язкові для всіх пасажирів. Штраф за порушення – від 51 до 153 євро. Якщо в автомобілі знаходиться пасажир у стані алкогольного сп’яніння, він повинен розташовуватися на задньому сидінні. Інакше під час зупинки поліцією доведеться сплатити штраф у 20 євро.

Дітей, які не досягли 12-річного віку, забороняється перевозити на місці переднього пасажира. Штраф встановлюється у межах 205-511 євро. Діти до 2 років можуть розміщуватися на передньому сидінні, якщо відключена подушка безпеки, встановлена спеціальна утримуюча система. Вона має бути розміщена у протилежному до руху транспортного засобу напрямку.

Діти до 5 років можуть подорожувати лише на задньому сидінні за наявності там системи фіксації. Вона має бути встановлена відповідно до вимог виробника та відповідати дитині за вагою. Діти віком до 12 років розміщуються виключно на бустері, що дозволяє користуватися штатним ременем. Штраф – від 20 євро.

Паркування

Ситуація з паркувальними місцями поза населеними пунктами різна. Десь мають повноцінні кишені, відзначені знаком стоянки, в інших місцях є просто розширення дороги. Іноді біля дороги зустрічаються зони відпочинку зі столами та лавками. Великий брак місць для паркування спостерігається в східній частині.

У містах паркування переважно платне. Вартість години відрізняється залежно від часу доби та населеного пункту. Також існує розподіл на зони та сезонні тарифи. Найпопулярніший спосіб оплати – SMS, але потрібно мати картку місцевого оператора. Середня вартість однієї години – 1,2 євро.

Найвигідніше паркуватися на великих стоянках. Тарифи на них нижчі, а час стоянки – більший.

Розмови за кермом по телефону

Розмовляти по телефону можна тільки в тому випадку, коли є спеціальна гарнітура, що дозволяє спілкуватися без рук. Штраф виписується на суму 51-153 євро.

Припустимий рівень алкоголю за кермом

Для водіїв, які ще не досягли 21-річного віку або мають стаж водіння менше 36 місяців, рівень алкоголю в крові не повинен перевищувати 0,00 ‰. Якщо рівень знаходиться в межах 0,0-0,3%, то водія оштрафуютьна 26 євро. Граничне значення для решти водіїв – 0,3 ‰. Якщо показник перебуватиме в діапазоні 0,3-0,8 ‰, то водія оштрафують на суму 26-128 євро. У разі потрапляння до ДТП розмір штрафу збільшується до 51-153 євро.

Штрафні санкції для рівня 0,8-1,5 ‰ у звичайних умовах – 51-153 євро, при ДТП із постраждалими – 153-511 євро. Перевищення позначки 1,5 ‰ передбачає штраф у 205-511 євро у звичайній ситуації та 511-2556 євро за наявності постраждалих.

За відмову проходження медичного огляду становить 205-511 євро.

Дії при ДТП

При попаданні в аварію необхідно звернутися до дорожньої позиції. Процедура оформлення не відрізняється від інших країн. Фіксуються пошкодження, дані страхового полісу, після чого страхова компанія винуватця ДТП виплачує відшкодування.

Інші ПДР

На автомобілях дозволено лише тонування автовиробника. Штрафні санкції за порушення становлять 20 євро, а також передбачають усунення тонування.

При попаданні в ДТП поліція складає акт і виписує квитанцію. Оплата можлива дома. Серйозні правопорушення передбачають судовий розгляд.

Цікавий факт

Одна з наймальовничіших доріг для автоподорожей пролягає між Лівном та Мостаром. Її довжина становить 191 км. Дорогою розташовується безліч об’єктів, що охороняються ЮНЕСКО.