OilPrice

Правила пересування Білоруссю

Платні дороги

Є

Оплата для автомобілів до 3,5 т електронною віньєткою, іншого транспорту – за допомогою бортового пристрою.

Швидкісний режим

У місті та селищах, селах – до 60 км/год, на звичайній трасі – до 90 км/год, на швидкісній дорозі – до 120 км/год.

 

Ближнє світло

Вдень лише в погану погоду, вночі – обов’язковий. Штраф – 11-34 євро.

Обов’язкове обладнання

Аптечка, жилет зі світловідбиваючими властивостями, вогнегасник, знак аварійної зупинки

Зимові шини

Обов’язкові з 01.12 до 01.03. Шипова гума дозволена для автомобілів до 3,5 т, ланцюги – у складних погодних умовах.

Ремені безпеки

Обов’язкові для всіх пасажирів. Штраф – до 11 євро.

Паркування

У більшості населених пунктів безкоштовні. У Мінську середній годинний тариф – 0,42 євро.

Розмови по телефону

Дозволено з пристроями hands-free. Штраф – 22 євро.

Рівень алкоголю в крові

Не більше 0,29 ‰. Штраф – 1118–2236 євро. Можливе позбавлення прав на строк від 3 до 5 років.

Екстренні номери

Загальний номер для всіх служб – 112, поліція – 102, пожежна служба – 101, швидка допомога – 103.

Дорожня мережа Білорусі містить 94797 км доріг. Близько 15000 км посідає дороги республіканського значення, 815 км – це автомобільні магістралі. Всі ці дороги мають тверде покриття.

Платні дороги

Платні ділянки траси в Білорусі за даними на 2023 рік:

Код дороги

Маршрут

Протяжність (з-по), км

М1

Брест

Редьки

0-609

М2

Мінськ

Аеропорт

15-42

М3

Мінськ

Вітебськ

9-41

М4

Мінськ

Могильов

16-192

М5

Мінськ

Гомель

21-296

М6

Мінськ

Брузги

12-287

М7

Мінськ

Камінний Лог

57-148

Р1

Мінськ

Дзержинськ

8-35

Р21

Вітебськ

Ліозно

9-53

Р23

Мінськ

Слуцьк

10-99

Р28

Мінськ

Нароч

12-32

Р99

Мінськ

Берестовиця

0-7

Для проїзду платними автошляхами в Білорусі необхідно вносити оплату в залежності від типу транспорту та подоланого шляху. Правило діє лише для автомобілів іноземних держав, винятком є транспорт, який зареєстрований у державах ЄАЕС. Платні ділянки доріг позначені спеціальними знаками на в’їзді та виїзді. Недотримання правил оплати проїзду платними дорогами тягне штраф від 50 до 100 євро

З 2020 року діють віньєтки. Вони поширюються на легковий транспорт вагою до 3500 кг. Віньєтки доступні в електронному форматі, поділяються на річні (96 євро), місячні (28 євро) та 15-денні (18 євро). Придбати їх можна на порталіbeltoll.by.

Автомобілі масою понад 3500 кг можуть проїжджати платними дорогами за умови застосування бортового пристрою OBU. Списання здійснюється з внесеного депозиту автоматично, зупинятися чи сповільнюватись не потрібно. За пристрій необхідно внести заставу. Він повертається під час здачі пристрою назад. Реєстрація авто здійснюється на сайті beltoll.by.

Швидкісний режим

У Білорусі діють такі швидкісні ліміти для легкового транспорту:

  • у місті та селі – до 60 км/год

  • на звичайній трасі – до 90 км/год

  • на швидкісній дорозі – до 120 км/год

У районі, де встановлено знак «Житлова зона», швидкість транспорту не повинна перевищувати 20 км/год. За межами селищ, міст водії зі стажем менше 24 місяців не можуть їхати швидше за 70 км/год.

Ближнє світло

У денний час можна їздити без ближнього світла. Але вночі, за поганої видимості через погоду він обов’язковий. Протитуманні фари дозволяється включати вдень як альтернативу фарам ближнього світла, щоб позначити авто в умовах недостатньої видимості.

Якщо транспортний засіб рухається в темний час доби або при недостатній видимості без палаючих фар і задніх габаритних вогнів, на водія чекає штраф 11-34 євро.

У Білорусі двічі на рік (25.05-05.06 та 25.08-05.09) проходять спеціальні заходи. У цей час користуватися ближнім світлом потрібно навіть у денний час. Як покарання встановлено штраф у розмірі 34 євро.

Обов’язкове обладнання в автомобілі

Кожен автомобіль має бути оснащений:

  • вогнегасником;

  • жилетом зі світловідбиваючими властивостями;

  • аптечкою;

  • знаком аварійної зупинки.

Зимові шини, застосування протиковзних ланцюгів

З 01.12 до 01.03 на всіх автомобілях обов’язково повинні бути встановлені зимові шини. Порушники штрафуються у сумі 11 євро. Мінімальна глибина протектора – 4 мм. На покришках має бути відповідне маркування.

Шиповані шини можна використовувати на транспортних засобах масою до 3500 кг без обмеження часу. Протиковзкі ланцюги дозволені лише в ситуаціях, коли дорога зледеніла або вкрита снігом.

Застосування ременів безпеки

Щоб мати можливість перевозити дітей віком до 5 років, потрібно мати в авто утримуючий пристрій. Воно в обов’язковому порядку має відповідати зростанню та вазі дитини. Для дітей віком 5-12 років потрібні додаткові крісла, бустери, що дозволяють користуватися стандартним ременем без ризику пошкодження. Якщо дитина віком до 12 років має зріст від 150 см, йому дозволено користуватися ременем без додаткових пристосувань. Перше порушення карається штрафом до 45 євро, наступне – від 22 до 89 євро.

Абсолютно всі пасажири транспорту з ременями безпеки повинні бути пристебнуті. В іншому випадку доведеться сплатити штраф до 11 євро.

Паркування

У більшості населених пунктів паркуватися на вулиці дозволяється безкоштовно. Найбільша кількість платних зон представлена у Мінську. Середній тариф – 0,42 євро. Ознайомитись з актуальною картою можна на сайті parkouka.by. Оплата приймається через мобільний банкінг, термінали, програму, USSD та SMS запити.

Для платних парковок відкритого типу продаються абонементи на 1, 7 та 30 днів. Тарифи – від 2 до 30 євро.

Розмови за кермом по телефону

Використовувати телефон під час керування автомобілем не можна, якщо в автомобілі немає пристроїв, за допомогою яких можна вести розмову, не користуючись руками. Штрафні санкції за порушення – 22 євро.

Припустимий рівень алкоголю за кермом

Якщо алкоголь у крові перевищує 0,29 ‰, то на водія чекає штраф 1118-2236 євро та заборона на водіння протягом 3-5 років.

Дії при ДТП

Водіям заборонено залишати місце ДТП. При попаданні в аварію необхідно заглушити двигун, встановити чи потрібна допомога, увімкнути аварійку. Виклик ДАІ здійснюється у всіх випадках, не регламентованих європротоколом. Оформити ДТП за спрощеною формою дозволяється, якщо:

  • потерпілих немає;

  • орієнтовний розмір збитків – до 800 євро;

  • усі транспортні засоби застраховані;

  • кількість учасників події – не більше 2;

  • в жодного водія немає ознак алкогольного сп’яніння;

  • сторони дійшли згоди щодо винуватця.

По можливості необхідно зафіксувати реєстраційний та телефонний номер кожного свідка.

Інші ПДР

ДАІ має право вимагати сплату штрафу на місці правопорушення, якщо воно незначне. Розрахунок штрафів провадиться на основі базової величини. 2023 року вона становить 11 євро.

В окремих випадках ДАІ може вилучати посвідчення водія до погашення штрафу. Зазвичай це відбувається, коли особа без громадянства, іноземний громадянин порушують швидкісний режим, а порушення фіксується за допомогою автоматичних коштів. Замість посвідчення водія надається спеціальний дозвіл, який має обмежений термін дії.

Цікавий факт

Іноземні водії повинні отримати місцеве посвідчення водія, якщо планують перебувати в країні довше 90 днів.