OilPrice

Правила пересування Польщею

Платні дороги

Платними є менше 50% магістралей

Оплата приймається готівкою, банківськими картками, картками передоплати, паливними картками через мобільні додатки.

Швидкісний режим

Житлова зона – не більше 20 км/год, населені пункти – до 50 км/год, за межами населених пунктів – до 90/100 км/год (одна смуга/дві смуги в одному напрямку), на національних дорогах – до 100/120 км/год (одна смуга/дві смуги в одному напрямку), магістралі – 40-140 км/год.

Ближнє світло

Обов’язковий вдень і вночі. Штраф – 22 євро.

Обов’язкове обладнання

Жилет зі світловідбиваючими елементами, знак аварійної зупинки, вогнегасник. Штраф – до 112 євро.

Зимові шини

Зимові шини рекомендовані для використання у відповідних погодних умовах. Ланцюги протиковзання дозволені на зледенілій, засніженій дорозі. Шини із шипами заборонені.

Ремені безпеки

Обов’язкові для пасажирів на всіх лавах сидінь. Штраф – 22 євро.

Паркування

Більшість паркувань у робочі дні платні. Оплата – паркувальнику, через автомат. Середній тариф – 0,5-1,5 євро на годину.

Розмови телефоном

Можна за наявності пристрою hands-free. Штраф – 45 євро.

Рівень алкоголю в крові

Не більше 0,2 ‰. Штраф – від 1116 євро, позбавлення прав терміном 3-15 років, можливий ув’язнення

Екстренні номери

Єдиний номер для служб екстреного реагування, швидка медична допомога – 999, пожежна служба – 998, поліція – 997.

Мережа автошляхів у Польщі сягає 424653 км. Близько 304 тис. км. представлені твердим покриттям. На магістралі припадає 2105 км.

Платні дороги

Орієнтовні тарифи на проїзд платними магістралями у 2023 році.

Код дороги

Вартість одного кілометра, євро

A1

0,08

А2

0,04

А4

0,03

У Польщі швидкісні дороги та більшість магістралей безкоштовні для автомобілів масою до 3500 кг. Збори передбачені за проїзд окремими ділянками магістралей А1, А2 та А4. З 2021 року оплата на деяких ділянках магістралей А2 та А4 приймається в електронному вигляді. Транспортні засоби масою понад 3500 зобов’язані зареєструватися в системі e-TOLL та використовувати транспондери.

Для ознайомлення з картою магістралей та розрахунку дорожніх зборів рекомендується відвідати сайти:

  • А1 – a1.com.pl;

  • A2 – autostrada-a2.pl;

  • A4 – autostrada-a4.pl.

Оплата можлива готівкою в USD, EUR та PLN. Іноземна валюта приймається банкнотами з номіналом не вище 100. Також дозволені банківські та паливні картки Е100, Routex, DKV, картки передоплати KartA4 (діє лише на магістралі А4). Оплата провадиться в такий спосіб – на в’їзді береться талон, а гроші вносяться на виїзді. Електронну оплату найкраще проводити через мобільні програми, такі як IKO, Autopay і т.д. Фіксація автомобілів здійснюється за номером.

Швидкісний режим

У Польщі встановлено такі швидкісні ліміти:

  • житлова зона – не більше 20 км/год;

  • населені пункти – до 50 км/год;

  • за міст, сіл – до 90/100 км/год (одна смуга/дві смуги в одному напрямку);

  • на національних дорогах – до 100/120 км/год (одна смуга/дві смуги в одному напрямку);

  • магістралі – 40-140 км/год.

Ближнє світло

У Польщі ближнє світло є обов’язковим 24/7. Якщо видимість нормальна, то вдень дозволяється замінювати її на ходові вогні. Протитуманки можна включати в дощ або туман. Задні протитуманки дозволені лише за умови, що видимість впала нижче 50 метрів.

Штраф – 22 євро або 100 злотих.

Обов’язкове обладнання в автомобілі

У категорію обовязкового обладнання входять:

  • жилет зі світловідбиваючими елементами;

  • знак аварійної зупинки;

  • вогнегасник.

Також рекомендовано наявність аптечки. Штраф – до 112 євро або 500 злотих.

Зимові шини, застосування ланцюгів на шинах

ПДР рекомендують, але не зобов’язують водіїв користуватися зимовими шинами. Мінімальна глибина протектора – 1,6 мм. Шиповані шини на дорогах заборонені. Протиковзні ланцюги допустимі до застосування на засніжених і заледенілих дорогах.

Застосування ременів безпеки

Всі пасажири в автомобілі обов’язково повинні пристібатися ременями. Штраф – 22 євро або 100 злотих.

Діти зростом до 150 см можуть розташовуватися на місці переднього пасажира, але за умови наявності утримуючої системи. Якщо в автомобілі немає ременів безпеки, то перевезення дітей віком до 3 років заборонено. На задньому сидінні можна розміщувати дітей без дитячого крісла, якщо їх зростання вище 135 см.

Якщо необхідно перевезти трьох дітей на задньому сидінні, то для дитини по центру встановлювати дитяче крісло необов’язково, якщо вона старша 3 років і може бути пристебнута стандартним ременем.

Штраф – 33 євро або 150 злотих.

Паркування

Платні паркування відзначені відповідними знаками. Оплата здійснюється через автомати, або паркувальникам. Талон обов’язково потрібно розташовувати під лобовим склом на чільному місці. Відсутність оплати передбачає штраф розміром до 33 євро або 300 злотих.

Більшість стоянок у робочий час та будні в містах платні. Безкоштовні паркування можна знайти біля торгових центрів, але безкоштовний час обмежений декількома годинами. Середній тариф на годину – 0,5-1,5 євро або 2-7 злотих.

Розмови за кермом по телефону

У Польщі не можна розмовляти по телефону за кермом, а також під час руху пішохідним переходом. Щоб не отримати штрафу, необхідно придбати пристрій hands-free. Штраф – 45 євро або 200 злотих.

Припустимий рівень алкоголю за кермом

Не можна сідати за кермо, якщо в крові більше 0,2 ‰ алкоголю. Якщо в крові буде виявлено 0,21-0,5 ‰, то водія позбавлять прав терміном на 3-15 років і вимагатимуть сплатити штраф від 1116 євро або 5000 злотих. Якщо такий водій потрапить в аварію, то як покарання буде встановлений штраф від 2232 євро або 10000 злотих. Гроші буде виплачено постраждалим.

0,51 ‰ і вище передбачає негайний арешт та розгляд справи в судовому порядку. Водій, які відбули покарання та отримали посвідчення водія назад, зобов’язані обладнати автомобіль так званим «алкогольним замком». Він не дає завести автомобіль, якщо в повітрі, що видихається, більше 0,1 мг/дм3 алкоголю.

Дії при ДТП

Якщо в аварії є постраждалі, необхідно негайно викликати швидку допомогу і лише потім розпочинати подальші дії. Щоб усунути різночитання ДТП у майбутньому, рекомендується провести відео, або фотофіксацію пошкоджень та місця події. Людей без згоди фотографувати не можна. Факт згоди слід зафіксувати на відео.

Якщо постраждалих немає, то, по можливості, необхідно прибрати транспортні засоби з проїжджої частини, щоб не заважати дорожньому потоку.

Звертатися до поліції обов’язково у випадках, коли:

  • неможливо встановити винуватця;

  • є постраждалі;

  • у винуватця відсутній страховий поліс.

Якщо сторони дійшли згоди, достатньо заповнити європротокол. Важливий момент – перевірка страхового полісу. Перевірити реальність можна на веб-сайтах: ufg.pl або historiapojazdu.gov.pl. Останнім кроком є звернення до поліції.

Інші ПДР

Дистанція між транспортними засобами повинна становити 50 % швидкості руху. З 2018 року в Польщі діють «зелені зони», в яких безкоштовно можуть пересуватися виключно автомобілі на газу та електриці. Для іншого транспорту передбачено тариф 6 євро або 25 злотих на добу, або 0,6 євро або 2,5 злотих на годину. За порушення доведеться заплатити 112 євро або 500 злотих. “Зелені зони” відзначаються знаками D-54 та D-55.

Офіцери поліції мають право стягувати штрафи на місці. Якщо порушник не визнає штраф, або не може сплатити його, то водія можуть затримати на період, доки відбуватиметься судовий розгляд.

Цікавий факт

Однією з найцікавіших маршрутів для подорожей вважається дорога №387. Вона з’єднує Радкув-Кудовий-Здруй та отримала назву «Дорога сотні поворотів». Вона відрізняється наявністю вигинів, схожих на крендель. На шляху зустрічається безліч скельних утворень, риштувань