Правила пересування Латвією
Платні дороги |
Плата за проїзд передбачена лише для вантажного транспорту масою понад 3 т. |
Легкові автомобілі платять лише за проїзд спеціальними ділянками. |
|
Швидкісний режим |
Житлова зона – 20 км/год, у межах населених пунктів – 50 км/год, на дорогах за кордоном сіл та міст – 90 км/год, на швидкісних трасах – 110 км/год. > |
Ближнє світло |
Цілодобово. Штраф – 10-40 євро. |
Обов’язкове обладнання |
Знак аварійної зупинки, аптечка, вогнегасник, світловідбивний жилет. |
Зимові шини |
Обов’язкові з 01.12 до 01.03. Штраф – від 30 євро. Ланцюги дозволені за наявності на дорозі снігу/льоду. |
Ремені безпеки |
Мають бути пристебнуті у всіх пасажирів. Штраф – 30-70 євро. |
Паркування |
Платні, поділені на 5 сезон. Тариф – від 1 до 8 євро на годину. Оплата – SMS, паркомати, програма EuroPark. |
Розмови телефоном |
Заборонено, якщо немає системи hands-free. Штраф – 20-100 євро. |
Рівень алкоголю в крові |
0,5 ‰ – для досвідчених водіїв, 0,2 – є стаж менше 2 років. Штраф – 210-2000 євро з позбавленням права керування авто на 0,5-5 років. |
Екстренні номери |
Техдопомога на дорозі – 1888, швидка допомога – 113, поліція – 110, єдиний екстрений номер – 112. |
У Латвії є 73592 км доріг загального користування, придатних для автомобільного руху. Тверде покриття доступне на 20131 км.
Платні дороги
У Латвії легковому транспорту дозволяється користуватися дорогами без сплати. Винятком є лише спеціальні ділянки. Зокрема, необхідно сплачувати за в’їзд на територію Юрмали у період з 01.04 до 30.09. Для електричного транспорту мито не стягується цілий рік.
Пропуски бувають 5 типів:
-
1 день – 2 євро;
-
7 днів – 10 євро;
-
30 днів – 31 євро;
-
90 днів – 55 євро;
-
з 01.04 до 30.09 – 107 євро.
Контроль за автомобілями здійснюється за допомогою відеокамер. Штраф за відсутність сплати – 50 євро. Придбати перепустку можна онлайн – jurmala.lv.
Транспортні засоби масою від 3 т платять за користування регіональними та державними дорогами за допомогою паперової/електронної віньєтки. Тариф залежить від маси, класу викиду, кількості осей. Віньєтки бувають річними, місячними, тижневими та денними. Тарифи представлені на порталі lvvignette.eu.
Швидкісний режим
У Латвії діють такі обмеження швидкості для автомобілів та мотоциклів, якщо на дорожніх знаках не зазначено інше:
-
у межах населених пунктів – 50 км/год
-
на дорогах за кордоном сіл та міст – 90 км/год
-
на швидкісних трасах – 110 км/год
У житлових зонах максимальна дозволена швидкість – 20 км/год.
Ближнє світло
Для безпеки на дорогах необхідно включати ближнє світло фар у будь-який час доби та в пору року. Порушення правила спричиняє адміністративний штраф. Його розмір залежить від того, коли було скоєно порушення: вдень — 10 євро, вночі або за поганої видимості — 40 євро.
Обов’язкове обладнання в автомобілі
Для безпеки та дотримання правил дорожнього руху в автомобілі повинні бути такі предмети:
-
знак аварійної зупинки;
-
автомобільна аптечка з ліками та засобами першої допомоги;
-
вогнегасник;
-
світловідбивний жилет, який водій або пасажир зобов’язані використовувати при виході з автомобіля на проїжджу частину дороги або узбіччя у темний час доби або при поганій видимості
Відсутність будь-якого з цих предметів може спричинити штраф у розмірі 10 євро або попередження від поліції.
Зимові шини, використання ланцюгів на шинах
У Латвії існують певні правила для використання зимових шин на автомобілях із загальною масою до 3,5 т. З 01.12 по 01.03 такі автомобілі мають бути обладнані зимовими шинами. Інакше водіям загрожує штраф у розмірі 30 євро. Покришки повинні мати протектор не менше ніж 3 мм. Якщо протектор зношений більше, ніж допускається, водієві доведеться заплатити штраф від 55 до 140 євро.
Шини з шипами можна встановлювати на автомобілі з 01.10 до 30.04. Ланцюги для коліс допускається використовувати тільки за наявності снігу або ожеледиці на дорозі.
Застосування ременів безпеки
Для перевезення дітей, чиє зростання не більше 150 см, на автомобілях, оснащених ременями безпеки, необхідно використовувати спеціальні крісла або подушки, що підходять для віку та ваги дитини. Ремені безпеки повинні бути пристебнуті у всіх пасажирів, що сидять спереду та ззаду. Недотримання обох правил тягне за собою штраф від 30 до 70 євро
Паркування
Парковки у більшості міст, у тому числі в Ризі платні. Парковки RP SIA Rigas satiksme працюють з понеділка по п’ятницю у часовий проміжок 08:00-20:00 та суботу – 09:00-17:00. У зоні R – 06:00-24:00. В інші дні та час доби можна паркуватися безкоштовно. Навіть не потрібно платити за стоянку в офіційні свята.
Парковки в Ризі представлені 5 зонами – A, B, C, D, R. За першу годину тарифи варіюються в межах 1-5 євро, за кожну наступну – 1,5-8 євро. У зоні R з 01.05 до 30.09 оплата за стоянку протягом 08:00-20:00 становить лише 2 євро.
Оплата за паркомісце приймається через SMS на номер 1859. Більш детальну інформацію за цим способом можна отримати на сайті Mobilly. Також оплата можлива через додаток EuroPark, паркомати. Талон необхідно розташовувати на панелі під лобовим склом з лівого боку.
Парковками дозволено користуватися безкоштовно протягом 5 хвилин. Після завершення оплаченого часу залишити стоянку потрібно за 15 хвилин. Всі правила користування автостоянками в Ризі та інша корисна інформація зібрана на сайті rigassatiksme.lv.
Розмови за кермом по телефону
Під час руху на транспортному засобі заборонено використовувати телефон, планшет або інший мобільний пристрій для розмов, якщо він не укомплектований системою hands-free. За порушення правила передбачено штраф у розмірі від 25 до 100 євро.
Припустимий рівень алкоголю за кермом
У крові водія не повинно бути більше 0,5 ‰ алкоголю, інакше сідати за кермо транспортного засобу суворо заборонено. При рівні 0,5-1‰ водія очікує штраф 430-650 євро та заборона на водіння на рік. За 1-1,5 ‰ алкоголю у крові розмір штрафу становить 850-1400 євро. Керувати автомобілем у такому разі не можна протягом 3 років.
Якщо кількість алкоголю більше 1,5 ‰, то потрібно заплатити 1200-2000 євро як штраф. Заборона на керування діє протягом 5 років. Аналогічне покарання застосовується за відмову від тесту на наркотики або алкоголь.
Водії зі стажем водіння менше 2 років не можуть керувати транспортним засобом при рівні алкоголю 0,2%. Якщо в крові буде виявлено 0,2-0,5 ‰, то розмір штрафу – 210-430 євро, а обмеження на керування буде діяти півроку.
Дії при ДТП
У разі аварії без потерпілих та за участю 2 транспортних засобів, які можуть продовжувати рух необхідно
-
скласти спільну заяву, погодивши з іншим водієм всі обставини;
-
записати контакти свідків, якщо вони є;
-
робити фотографії місця аварії, наприклад, за допомогою камери мобільного телефону.
Якнайшвидше, але не пізніше, ніж через 1 місяць після ДТП, слід звернутися до страхової компанії транспортного засобу, відповідального за ДТП, із заявкою та додати всі необхідні документи.
В інших ситуаціях необхідно звернутися за допомогою до оперативних служб, викликати поліцію для складання протоколу.
Інші ПДР
У Латвії платити штрафи співробітникам поліції на місці не можна, як у деяких інших європейських державах. На сплату штрафів дається рівно один місяць. Оскарження має бути подано у 10-денний строк після повідомлення про стягнення.
Якщо швидкість перевищена не більше ніж на 20 км/год, можливе попередження замість штрафу. При перевищенні швидкісного ліміту більш ніж на 50 км/год, до штрафних санкцій додається позбавлення прав на 3-6 місяців.
Радар-детектори на латвійських дорогах заборонені. Якщо його буде знайдено у транспортному засобі, то штраф становитиме 55 євро. Сам пристрій підлежить вилученню.
У Латвії можна обганяти транспортні засоби з будь-якої сторони.
Цікавий факт
Доступ до багатьох історичних районів Риги та інших міст здійснюється за спеціальними перепустками. Користуватися деякими паркуваннями також дозволено лише за перепустками.